Ślubny budżet - Wideofilmowanie i Fotografia - Wideofilmowanie Poznań | AVR STUDIO Poznań | Fotografia ślubna | kamerzysta | fotograf | Poznan

Szukaj
Przejdź do treści

Menu główne:

Ślubny budżet

Opublikowany przez w ślub ·
Tags: ślubny;budżet;slubnybudzet
Każda panna młoda jest wyjątkowa, każde wesele jest inne - rzecz jasna - nie ma zatem zwykłych wesel, przeciętnych par młodych i średnich ślubów. Można jednak, a nawet należy, pokusić się o przygotowanie informacji o średnich kosztach zaślubin, choć bowiem rzeczywistość będzie odbiegać od uśrednionych wyliczeń, to statystyczne wydatki mogą parom młodym pomóc w planowaniu ślubnego budżetu. Oto zatem przewodnik po ślubnych wydatkach - zaczynając od największych, aż po najmniejsze, ale również istotne:

* 33% kosztów: ślub i wesele. Największy wydatek w ślubnym budżecie stanowi na ogół koszt wesela. Wynajęcie sali, udekorowanie jej, zorganizowanie kateringu, oprawy muzycznej czy widowiskowej - to - na ogół wydatek sięgający aż trzeciej części całego ślubnego budżetu. Tradycyjnie za wesele płacili rodzice młodej pary (najbardziej tradycyjnie - rodzice panny młodej), ale odkąd pary młode są coraz starsze, coraz częściej koszty wesela ponoszą one same. Oczywiście, jeśli para zrezygnuje w wesela w ogóle, inne koszty będą miały największy udział w ślubnym budżecie.

* 25% kosztów: suknia, garnitur i biżuteria. Ślubna kreacja panny młodej i pana młodego oraz dodatki do nich stanowią kolejny największy wydatek w budżecie - nawet jedną czwartą całego budżetu. Dodatki w sumie potrafią kosztować nawet drugie tyle, co ślubna kreacja. Biżuteria ślubna jest także bardzo kosztowna - zwłaszcza ślubne obrączki, bo złoto bardzo ostatnio zdrożało.

* 20% kosztów: podróż poślubna. Nieco mniejszym wydatkiem, ale nadal znacznym, jest podróż poślubna - stanowi na ogół aż jedną piątą ślubnego budżetu. Wiele par młodych nie chce z niej rezygnować, uważając, że po miesiącach żmudnych przygotowań do ślubu i nerwach z nimi związanymi, należy im się chwila odpoczynku. W zależności od tego, jak długa będzie to chwila oraz jak bardzo będzie egzotyczna, koszt wyjazdu - rzecz jasna - się zmienia.

* 10% kosztów: foto i wideo. Sporym kosztem w ślubnym budżecie jest także zamówienie usługi ślubnej fotografii i wideo. Sesja zdjęciowa jest bowiem na ogół wykonywana podczas ślubu, wesela, a także innego dnia - w plenerze. Wymaga to od fotografów i filmowców sporego nakładu pracy i znacznego zaangażowania czasowego.

* Ok. 10% kosztów: zaproszenia, kwiaty, auta i inne... Wiązanka ślubna jest bardzo droga, wynajem samochodu do ślubu wiąże się ze znacznymi kosztami, zakup zaproszeń, a także ich rozwiezienie również są sporym wydatkiem. Warto też doliczyć kilka procent ekstra na tzw. wydatki nieprzewidziane - gdy okaże się, że ktoś zawiedzie, a nie można odzyskać pieniędzy, gdy w ostatniej chwili należy zorganizować dodatkowe usługi (w tym i te związane z wyglądem panny młodej), bo wszystko, co zamawiane jest na ostatnią chwilę, kosztuje znacznie drożej. Nad nieprzewidzianymi wydatkami zapanować jest - rzecz jasna - najtrudniej.

(źródło: http://slub.onet.pl/1359289,obyczaje_artykul.html)Wpisy z miesięcy
Reklama
Copyright 2016. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego